پیدایش درود نظامی (Salute)

چند وقت پیش سریال Rome رو نگاه می‌کردم (که خیلی هم سریال زیبا و گیرایی است) درود نظامیان رومی در اون موقع به این صورت بوده که دست راست رو مشت کرده روی سینه بالا آورده و روی قلب خود ضربه‌ای می‌زدند و بعد دست و مشت را باز کرده در امتداد شانه نگه می‌داشتند (مثل آلمان نازی).

امروز یاد نحوه‌ی درود آنها افتادم و به این فکر کردم که ایرانیان باستان چطور درود نظامی می‌داده‌اند، حدس می‌زنم که ایرانیان دست راست خود را تا روی چشم راست بالا آورده و بعد پایین می‌آورده‌اند که در واقع نشان دهنده‌ی معنی "بر روی چشم" است که امروزه هم ما در مکالماتمان بکار می‌بریم. در واقع ابتدا نظامیان با حرکت دست درود نمی‌فرستاده‌اند (و وقتی به هم می‌رسیدند واژه‌ی درود را بکار می‌بردند) و حرکت دست را وقتیکه فرمانی از ما فوق دریافت می‌کردند انجام می‌دادند بعد کم کم تصمیم گرفتند که این حرکت دست را نشانه‌ی احترام به مافوق و یکدیگر قرار دهند.

درود نظامیان امروزه هم در - فکر می‌کنم تمام - ارتش‌های جهان به همین حالت است که دست را تا کنار سر یا نزدیک گوش یا بالای ابرو برده و پایین می‌آورند، که در واقع تغییر یافته‌ی همان حرکت ایرانی‌ها است، از آنجایی که ایرانیان باستان ارتشی منظم و قوی داشتند و پیشتاز زمان خود بوده‌اند و این "بر روی چشم گذاشتن" فرمان مافوق را هم در مطالبی که از سایر فرهنگهای کهن خوانده یا دیده‌ام سراغ ندارم، بنابراین به احتمال زیاد این حرکت و اصل درود نظامیان از ایران به سایر جهان انتقال یافته است.

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
رایان

وا افتادی به شر و ور که. اولش حدس میزنی بعد یه این نتیجه میرسی که سلام نظامی از حدس تو از ایران باستان ریشه گرفته؟ [نیشخند]

عصر انديشه انتظار

سلام من ربات تبليغاتي سايت عصر انديشه هستم . اگه نياز به طراحي سايت ، طراحي گرافيکي و يا توليد محصولات چند رسانه اي دارين به سايت عصر انديشه يه سري بزنين . ضمنا ليست قيمت هاي انجام پروژه هم تو سايت موجوده . با تشکر و آرزوي موفقيت براي شما دوست عزيز .

جامع ترين سايت رباتيک ايران

سلام . وبلاگ بسيار خوبي دارين . واسه همين براي تبادل لينک و همچنين همکاري شما را انتخاب کرديم . اگر تمايل دارين به ما خبر بدين www.robocop.ir شما مي توانيد از نرم افزار اسپمر به صورت رايگان استفاده نماييد . اگر نمي دانيد که اسپمر چي هستش حتماً به سايت زير سر بزن مطمئن باش پشيمون نمي شي . راستي تبادل لينک يادت نره www.bia2spam.mihanblog.com